Dźwięk wpływa na każdy aspekt naszego życia, od zdrowia i dobrego samopoczucia po naukę, pracę, sen oraz nasze relacje w domu i w miejscu pracy.

Pod wieloma względami, nasz zmysł słuchu jest dużo bardziej złożony niż zmysł wzroku. Widzimy tylko to, co znajduje się przed nami, ale słyszymy wszystko co dzieje się dookoła nas. Słuch jest naszym podstawowym zmysłem ostrzegawczym, a dźwięk rozchodzi się bardzo daleko i bardzo szybko.

MXA_Brochure_parallel_lines.jpg

Dźwięk wpływa na nas na 4 kluczowe sposoby:

FIZYCZNIE. Nagłe dźwięki pwodują wydzielenie związków chemicznych w mózgu, które mają nas przygotować do podjęcia walki lub ucieczki. Spokojne i kojące dźwięki jak morskie fale lub deszcz, zwalniają pracę naszego serca i częstotliwość oddechu.

PSYCHOLOGICZNIE. Muzyka może zmieniać nasz nastrój. Ptasie trele sprawiają, że czujemy się bezpiecznie.

POZNAWCZO. Większośc ludzi jest w stanie zarejestrować ok 1.6 konwersacji., więc nasza zdolność do myślenia jest wielce zależna od innych dźwięków, które są wokół nas - szczególnie rozmów innych ludzi.

BEHAWIORALNIE. Dźwięk wpływa na nasze zachowanie podcas zakupów: niewłaściwe tło dźwiękowe w sklepie, może zmniejszyć sprzedaż aż o 28%.

Realizowanie zadań w biurze wymaga współpracy, do której idealne wydają się przestrzenie typu open space. Jednak, potrzebna jest koncentracja, skupienie i komunikacja, a to jest trudne do uzyskania w tego typu przestrzeniach. W komunikacji, sygnał (mowa lub inny rodzaj sygnału, który chcemy usłyszeć), jest często trudno wyodrębnić z ogólnego poziomu szumu, który ma miejsce wokół nas (rozmowy innych ludzi, dzwoniące telefony oraz inne niepożądane dźwięki).


The solution is to design soundscapes that work for us instead of against us, based on four building blocks:

DOBRA AKUSTYKA::

Wszystkie powierzchnie i meble powinny być mieć właściwości pochłaniające tak, żeby zredukować ilość dźwięku, który zostaje odbity i wraca do pokoju.

Właściwy system nagłośnieniowy:

System nagłośnieniowy, który został źle wyspecyfikowany, źle zainstalowany, źle zabudżetowany oraz źle zestrojony może być źródłem ciągłej frustracji dla każdego kto z niego korzysta. Wielu uzytkowników poświęca bardzo dużo ważnego czasu na początku każdej konferencji, żeby złożony system zadziałał właściwie.

MINIMALNY POZIOM HAŁASU:

Generalnie, poziom szumu tła między 45 a 55 dB SPL jest właściwy dla typowego biura. Jeżeli poziom tła jest za niski, pobliskie rozmowy zaczynają nam przeszkadzać. Jeżeli poziom jest za wysoki, ludzie stają się zestresowani, chorzy a właściwa komunikacja jest utrudniona.

WŁAŚCIWE DŹWIĘKI:

Każdy dźwięk, który jest dodatkiem do środowiska, w którym przebywamy powinien wzmacniać dobre samopoczucie u ludzi, ich efektywność oraz poziom szczęścia.


Podczas gdy większość nowoczesnych platform do komunikacji pozwala nam wymieniać się wiadomościami tekstowymi, obrazkami oraz filmami to nasz głos pozostaje najlepszym środkiem wyrazu, który mamy. Właściwości ludzkiego głosu sprawiają, że informacje są dostarczane efektywnie i naturalnie. Stworzenie porywającego materiału filmowego wymaga posiadania odpowiednich umiejętności technicznych, w czasie gdy przemawiać w porywający sposób może każdy z nas.

Julian Treasure Chairman of The Sound Agency, author of Sound Business and five-time TED.com speaker on sound